1. UŻYWAJ ZAWORÓW
Pamiętaj o zakręcaniu zaworów termostatycznych podczas wietrzenia pomieszczeń czy nieobecności w domu, a także obniżaj temperaturę w rzadko używanych pomieszczeniach i w nocy. Obniżenie temperatury o 1 st. C daje około 5 % oszczędności ciepła.Warto spróbować samodzielnie ustalić temperaturę najlepszą dla Siebie, przekonując się o tym na własnej skórze .Temperatura komfortu cieplnego w pomieszczeniu to 19-21 st. C. Temperatura w sypialni może być niższa - w zależności od indywidualnych upodobań jest to około 16-19 st. C.
2. NIE ZASŁANIAJ GRZEJNIKÓW
Możesz używać ekranów izolacyjnych pokrytych folią umieszczanych za grzejnikami, które zmniejszając straty ciepła , polepszają jednocześnie wydajność grzejnika. Unikaj wieszania mokrych rzeczy na grzejnikach .Używaj zasłon do okien, bo one również izolują pomieszczenie (szczególnie wskazane w nocy), ale nie zasłaniaj nimi grzejnika. Grzejniki nie powinny być zasłonięte żadnymi sprzętami ani meblami. Jeżeli nie można inaczej, to należy grzejnik odsłonić, przynajmniej w części pozostawiając odległość min. 15-20 cm pomiędzy nim a meblem.
3. ZWRÓĆ UWAGĘ NA WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Jeśli powietrze jest zbyt suche można używać nawilżaczy, jednak należy wiedzieć, że optymalna wilgotność powietrza przy temperaturze w pomieszczeniach około 20 st. C to 40-50 proc., a więc np.. Pamiętaj, aby ścierać do sucha umyte podłogi , nie wieszaj mokrego prania na grzejniku , unikaj gotowania potraw bez przykrycia dzięki temu zmniejszysz do minimum otwarte powierzchnie wody w domu.
4. WIETRZ MIESZKANIE KRÓTKO, A INTENSYWNIE.
Nie zostawiaj przez parę godzin uchylonych lub otwartych okien. Zimne powietrze powoduje szersze otwarcie zaworu termostatycznego, a cieplejsze grzejniki ogrzewają intensywniej powietrze, które następnie wydostaje się na zewnątrz. Unikaj długotrwałego wietrzenia mieszkania Aby przewietrzyć pomieszczenie, zakręć zawór i otwórz okna jak najszerzej, ale tylko na kilka minut. To wystarczy, aby wymienić powietrze w pomieszczeniu, nie oziębiając przy tym ścian, mebli i innych sprzętów działających jak akumulatory ciepła. Pamiętaj- ponowne ogrzanie pomieszczeń trwa długo i powoduje znaczne zużycie energii cieplnej-dlatego nie wychładzaj mieszkania.
5. NIE WYCHŁADZAJ POMIESZCZEŃ
Pamiętaj żeby nie obniżać zbyt dużo temperatury w pomieszczeniach, bo może się okazać że tylko pozornie oszczędzasz . Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń i problemów z zagrzybieniem ścian - szczególnie, jeżeli wilgotność w twoim mieszkaniu jest podwyższona (posiadasz np. dużą ilość kwiatów, akwarium itp.).Pamiętaj , ze Twoi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, co wpłynie na podwyższenie kosztów ogrzewania budynku, w którym i Ty mieszkasz.